Kémény Építés
1.A kéményekrendeltetése, működése
Az élethez, a javak előállításához hőenergia termelésére van szükség. A hőenergiát tüzelőanyagok elégetésével nyerjük. Az elégetéshez szükséges oxigénbiztosításának és az égésfolyamán keletkező égéstermékek elvezetésének nélkülözhetetlen épületszerkezete a kémény.
A kéményrendeltetése hogy a tüzelőberendezésből (pl.:kályha,kazán,stb.)a tüzelőanyag elégetésekor keletkező füstgázokat elvezessék.
A hőenergia termelése során, az égési folyamat létrejöttéhez oxigénre van szükség, és az égetési folyamat során az emberi szervezet rekáros égés termékek,füstgázok keletkeznek. Az égéshez szükséges oxigén biztosítása és a keletkező füstgázok elvezetése a kémény feladata.
A kémény egy csatorna,amelyben adott sebességgel meleg füstgáz áramlik .A füstgázok mozgását a kémény huzata hozza létre.A kémény huzatot a hideg külső levegő sűrűsége és a forró füstgázok sűrűsége közötti különbségből adódógravitációs nyomáskülönbség,és a szél hatására bekövetkező nyomáskülönbség összegéből eredő nyomás határozza meg.A kémények méretezésének alapja a megfelelőhatásos nyomáskülönbség biztosítása.
A huzatmértékét befolyásolótényezők:
A huzat mértékét többek között a tüzelőberendezés bekötési módja,a kémény méretei, üzemeltetési módja,klimatikus viszonyok, tüzelőanyag minősége határozza meg.
A kéménytervezéséhez méretezéséhez,kialakítási módjához,kivitelezéséhez figyelembe kell venni:
- A levegősűrűsége
- A füstgáz/égéstermék/sűrűsége
A kéményhuzata,azaz a külső levegő és a füstgáz sűrűsége közötti különbség annál nagyobb, minél kisebb az égésnél keletkező füstgáz sűrűsége.
- A szélhatása
A huzatmértékét befolyásolja a szél,szívó vagy tolóhatása.A szél útjába épített létesítmények megváltoztatják a szélirányát és a függőleges falaknak ütközve túlnyomás jön létre,azaz a szél dinamikus nyomása torlónyomássá alakul.Ha a szélirány vektorának kémény bemutató komponense is van,akkora kéményhuzata csökken.Ha a kémény „ritkított”térbe torkollik,akkor a huzatnő.
A szélirány a és sebessége egy adott földrajzi helyen is jelentős mértékben eltérhet. A kéménygazdaságosüzemelésénekoptimálislehetőségétazautomatikusanszabályozott mesterséges huzatszabályozók biztosítják.
Tervezésnél fontos,hogy a kéményfej ne kerüljön a szélhatására keletkező túlnyomásos térbe.Figyelembe kell venni,hogy a szélső falaknál a szél,torlónyomása következtében fokozódik a hideg levegőbe áramlása a kéménybe (a kéményfalának légáteresztő képességétől függőmértékben),és ezzel a huzatromlik.A szél,torlónyomásának változását statikai szempontból is figyelembe kell venni.
- A kéménymagassága
A kéménymagasságával egyenes arányban változik a kéménygravitációs nyomáskülönbsége. Ha a kémény magassága alacsonyabba számított értéknél a kémény által biztosított huzat mértéke nem haladja meg a tüzelőberendezés huzatszükségletét,akkora tüzelőberendezést kell módosítani kisebb huzatszükségletű berendezésre.Ha az adott kéménymagasságból adódó huzat nagyobb,minta tüzelőberendezés saját huzat‐szükséglete,de kisebb,minta teljes huzatbiztosításához szükséges érték,akkora kémény keresztmetszetének növelésével tudjuk a tüzelő berendezést jól üzemeltetni (kémény keresztmetszetnő‐saját huzatigény csökken).
- A kémény áramlási ellenállása
A hidraulika törvényei szerint egy egyenes csőben áramló gáz nyomás esését a csőfalmentén fellépő súrlódási veszteségek okozzák.Ez érvényesül a kémények esetében is. A súrlódás mértékét elsősorban az áramlási sebesség,az áramló füstgáz anyagjellemzői,és a kéményfal érdessége határozza meg,de emellett befolyásolja például a kémény átmérője és az oldalméretek aránya is.
- A kéményhőszigetelése
A huzata kémény közepes hőmérsékletével arányos.Minél nagyobba középhőmérséklet, annál nagyobb huzattan számolhatunk.A kéményben áramlófüstgáz hőmérséklete függ a füstgázmennyiségétől,az égéskor keletkező füstgáz‐hőmérséklettől,a külső levegő hőmérsékletétől és a kémény fal szerkezetének hő‐átbocsájtó képességétől.A kémény akkor működik jól és a kémény korrózió akkora leglassúbb,ha a kilépőfüstgáz hőmérséklet nagyobb a füstgáz harmatponti hőmérsékleténél.
Kéménykorrózió:
A kémény,a legszélsőségesebb igénybevételnek kitett épület szerkezet.Erős fizikai hatásoknak van kitéve,a folytonos hőmozgás,a füstgázban lévővízgőztől való át nedvesedés, téli időszakban az átnedvesedett kémény szétfagyása miatt.Emellett érik a kéményt kémiai hatások is,mert az égéstermék két főalkotója a vízgőz és a széndioxid egymással keveredve, szénsavas folyadékként csapódik a kéményfalára. A savhatást erősíti,ha a tüzelőanyagban szennyező anyagként kén is előfordul.Következménye lehet a kéményfej és belsőfelület porladása,szétmállása,kéménytéglák kilazulása.A kémény idővel életveszélyessé válik. Védekezni lehet ellene magas hőmérsékletnek,víznek,savnak ellenálló kéménybélés‐test beépítésével(akár utólag is)a kéménybe.
- Alaki tényezők
Fontos szempont a kéménykürtő keresztmetszetének változása.Ha a kémény keresztmetszete bővül,akkor azonos füstgáztömegesetén‐közbenső új bekötésnél kül‐nő az azonos tömegű füstgáztérfogata és ezzel csökken a füstgáznyomása,azaz a sűrűsége kisebb lesz a kémény saját huzat szükséglete.A további alaki tényezők,a kürtőfalának érdessége és a keresztmetszet formája,amelyek befolyásolják a füstgáz és kéménykürtő közötti súrlódás következtében a füstgáz,áramlási sebességét.Ha a kürtő felülete érdes,illetve a kürtőben az áramlást csökkentő örvénylések keletkeznek(körkeresztmetszet és ideális felület esetén örvénylések nem alakulnak ki),a füstgáz,áramlási sebessége csökken,és ezzel arányosan csökken a kémény huzata is.Azonos keresztmetszet ő területű kör vagy négyszög formájú kürtő esetén,a közegellenállás eltérő mértéke miatt nem azonos a kéményhuzata.A négyszög kereszt metszetűek kisebb,mivel nagyobb a súrlódófelület.
Kérjen árajánlatot kéménye bélelésére !!!!!
Szűcs Gábor 06 70 541 4445